Wernisaż Szumiłowo 2010

Artystyczne spotkanie plenerowe, otwarcie Galerii Sztuki Stodoła, wszystko to wydarzyło się w ciągu zaledwie kilku dni pleneru Radzyń Chełmiński – Szumiłowo 2010.
 
Grzegorz Jarzyński, główny pomysłodawca i sponsor pleneru zaprosił do swojej posiadłości w Szumiłowie czterech artystów różnych dyscyplin z odległych regionów kraju: Andrzeja Korca, Mirosława Krzyśków, Ryszarda Grazdę i Janusza Plotę.
 
Janusz Plota z niedalekiego Gdańska zadbał o określenie i aranżacje Galerii Stodoła - razem z Reginą Plotą zaaranżowali stodołę podkreślając jej przeznaczenie i około przestrzeń – jako miejsca kontaktu społeczności radzyńskiej ze sztuką, miejsca wymiany doświadczeń artystów współtworzących spotkanie twórcze i galerię sztuki.
 
W Galerii Stodoła artysta przedstawił najnowsze cegiełki malarskie i dzieła akrylowe 50x50, prezentowane w Bergdala Konstgalleri 2010, obiekt bananowy z 2009, obiekt rentgenowski z UND4 Karlsruhe, muzealne Kolumny Oczu i Kolumny Ust, walizkę sztuki z czerwca 2010, własne dzieła i obiekty z kolekcji Transitart i Autostrada Kultury, a także część zbiorów Ryszarda Grazdy z kolekcji Beach Art (Autostrada Kultury). Artysta pozostawił poza płótnami olejnymi kościoła, panoramy, rysunki znaku i rysunki archetypiczne na wieloformatowym kartonie i na asfalcie.

Galeria