Festiwal Sztuki EkoArt 2024 PROMETEUSZ - poszukiwanie światła
Wernisaż-finisaż PROMETEUSZ - POSZUKIWANIE ŚWIATŁA w ramach Festiwalu Sztuki EkoArt 2024!
Termin Wernisażu: 2 czerwca 2024 r.
PROMETEUSZ - POSZUKIWANIE ŚWIATŁA
OGRÓD, POLE, LAS - WYSTAWA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
multimedialny projekt ekologiczny i wystawa sztuki EkoArt
malarstwo - muzyka - rzeźba - obiekty - grafika - video - performance
Kurator Projektu: Czesław Podleśny
Dyrektor Biura Festiwalu, Koordynator Galerii - Ewa Cieślawska
Artyści biorący udział w projekcie:
ARKADIUSZ ANDREJKOW (PL), JAKUB BIEWALD (PL), MIROSŁAW KRZYŚKÓW (PL), CZESŁAW PODLEŚNY (PL), KIM IL TAE (KR), ARTUR WYSZECKI (PL)
oraz Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem Maestro Tadeusza Kassak
Patronat honorowy:
Starosta Powiatu Grudziądzkiego
Współpraca:
Interpretacja światła jest wspólna we wszystkich religiach i kulturach. Światło to element Boski, pierwiastek życia – symbol doskonałości i dążenia do niej. Światło symbolizuje wieczność, niematerialność, ducha i życie. Światło to ochrona przed złem i bezpieczeństwo w świecie ciemności i strachu. To symbol mądrości, natchnienia i wiedzy. Światło oddzielone od ciemności, porządkuje chaos. Ze światłem związany jest grecki mit o Prometeuszu, który ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami, a duszę dał mu z kilku iskier boskiego ognia, który wykradł Bogom. Jego historia jest głęboko zakorzeniona w literaturze i kulturze. Prometeusz jest symbolem buntu, mądrości, dobroczynności i poświęcenia. Tak jak Prometeusz, który wykradł światło Bogom i dał je ludziom, artyści tworząc dzieła, próbują przybliżać sztukę widzom.
Projekt 2024 zaprosił artystów EkoArtu do zaprojektowania realizacji przestrzennej w obszarze Parku Galerii Stodoła Szumiłowo. Koncepcja festiwalu nie ograniczała artystom środków przekazu – dowolność materiałów i technologia wykonania dało artystom nieograniczone możliwości. Najbardziej doświadczeni i innowacyjni twórcy ze świata przedstawili swoje interpretacje tematu Festiwalu w sposób symboliczny lub dosłowny. Prace odnoszą się symbolicznie do idei światła w różnych jego interpretacjach i aspektach.
W czasie trwania Festiwalu przeprowadzony został cykl warsztatów sztuki dla uczniów klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz członków centrum kultury z powiatu grudziądzkiego otwarty na pogłębianie wiedzy z zakresu kultury i sztuki. Przeprowadzone zostały warsztaty z fotografii wraz z konkursem, warsztaty z cyjanotypii, warsztaty malowania metodą EBRO oraz warsztaty rzeźby z recyklingu. Więcej >>>
Do pobrania: