Ryszard Grazda

Ryszard Grazda urodził się w 1952 roku, w Legnicy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom otrzymał w 1981 roku w pracowni prof. Mieczysława Wejmana.

Zajmuje się grafiką, malarstwem i fotografią. Mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2000 roku związany z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie pracuje pedagogicznie w Samodzielnym Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby.

Jednocześnie  jako  członek  Rady  Artystycznej   PK, zajmuje  się  przygotowywaniem  programów  i  aranżacją  wystaw w trzech galeriach  Politechniki  Krakowskiej . Od  2005 roku dyrektor Galerii  Wydziału  Architektury   PK.

Wystawiał m.in. w: Krakowie, Bonn, Warszawie, Lublinie, Słupsku, Ustce, Sandomierzu, Dusseldorfie, Przemyślu, Zakopanem i Katowicach.

Nagrody i stypendia:
1986 – Robert T. Walker Prix – Międzynarodowy Konkurs Graficzny, Filadelfia, USA,
1986 – Stypendium Galerii  Hintemann - Bonn / Niemcy,
1987 – Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa,
1988 – Medal Honorowy, Międzynarodowe Biennale Grafiki, Kraków,
1998 – Wyróżnienie Honorowe – Grafika Miesiąca, Kraków,
1999 -  Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
2002 – Grand Prix – Grafika Miesiąca, Kraków,

Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowe - Kraków, Warszawa, Katowice, Zielona Góra, Muzeum Sztuki Współczesnej - Filadelfia, Boston, Waszyngton, USA, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Europie, USA, Japonii i Australii.

Prace artysty